Chalkidiki- malebný poloostrov se zvláštním tvarem

Poloostrov Chalkidiki na severovýchodě Řecka má charakteristický tvar, který připomíná ruku se třemi prsty. Je to místo ovlivněné dávnou mytologií. Užijete si zde typickou řeckou krajinu plnou zeleně a archeologických zajímavostí a také téměř nekonečné pláže.

Lokalita, ubytování

Chalkidiki_-_DEM_Map_Topo_-_DE

Chalkidiki se skládá ze tří částí

Chalkidiki patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v Řecku. Tento poloostrov s jedinečným tvarem omývají vody Egejského moře. Tři poloostrovní výběžky mají název Athos, Kassandra a Sithonia. Místo je opředeno bájemi a pověstmi a tvar je považován za hroty trojzubce Poseidona. Nejvýchodnější Athos je posvátný, patří mnichům a turistický ruch jej nepoznamenal. Jižní výběžek Kassandra je známý svým čilým turistickým životem, najdete zde mnoho rušných letovisek a krásných pláží. Prostřední Sithonie je klidnější. Vidět zde můžete mnoho přírodních krás. Nabízí více soukromí a odlehlejší pláže. Ubytovat se můžete v mnoha hotelích a turistických střediscích. Dostanete se zde letecky, let z Prahy do Thessaloniki trvá asi 2 hodiny. Mezi letovisky je dobré autobusové spojení. Můžete si pronajmout i auto nebo motorku.

Koupání, sport, zábava

533278533_78b28c5e4a_z

Pobřeží je velmi členité

Členité pláže na Chalkidiki patří k nejkrásnějším v Řecku. Několik z nich má ocenění „modrá vlajka“. Nejsou zde žádná omezení ve formě soukromých pláží. Vybrat si můžete úseky rušnější i odlehlé, s celkovou délkou asi 850 km. Vnitrozemí láká k pěší turistice, jízdě na kole, v džípu nebo dokonce i na koních. Střídají se hory a údolí. V malých vesničkách žijí místní obyvatelé a můžete zde poznat i místí tradice. Zahrát si můžete golf, tenis, stolní tenis, volejbal, basketbal, půjčit horské kolo nebo si vyzkoušet potápění. To vše můžete zažít třeba v Porto Carras, luxusním sportovním středisku na Sithonii. Večer vás čeká rušný noční život. Za návštěvu určitě stojí i tradiční trhy.

Památky

8084905042_677cbb3778_z

Klášter na poloostrově Athos

Na poloostrově Athos, kam mají ale vstup pouze muži, se nachází Mnišská republika s určitou autonomií. Ženy mají vstup přísně zapovězen. Zde žijí civilizací nepoznamenaní mniši. Navštívit můžete město Ouranopolis. Jedním ze symbolů je Prosforion, stará kamenná zeď s balkonky. Dále se smí jen s povolením. O to je ale třeba zažádat hodně dopředu. Duchovní město je překrásné, je zde mnoho klášterů v záplavě zeleně. Možný je i výlet lodí na okružní plavbu. V hlavním městě Polygyros je Archeologické muzeum. Zajímavé je i archeologické naleziště Olynthos v jihozápadní části poloostrova. Jeskyně Petralona nedaleko hlavního města Polygyros je místem nálezů z doby kamenné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.