Side- krásné pláže a římské památky

Populární letovisko uprostřed Turecké riviéry, které se nachází na úzkém poloostrově, nabízí jak krásné pláže, tak i zajímavé římské nebo řecké památky. Během středověku bylo Side opuštěno kvůli arabské invazi, a proto památky zůstaly zachovány. Opětovné osídlení proběhlo až začátkem 20. století.

Lokalita, ubytování

side3

Západní pláž s hotely

Side je vzdálené asi 75 km od letoviska Antalye na Turecké riviéře. V místě najdeme jak starou část s římskými památkami, tak i moderní zástavbu v pěkném jednoduchém stylu. Na poloostrově jsou soustředěny staré domy, obchůdky a uličky, vykopávky a ruiny římských staveb. Druhou částí jsou hotely podél pláže, zástavba má asi 11 kilometrů. Většinou jde o rozlehlé a moderní stavby s bazény a parky, většina z nich má i přímý přístup k moři. Za silnicí jsou už jen pole a křoviny. Kromě velkých hotelů je možno k ubytování využít i penziony ve starém městě. Mezi nejznámější hotely patří Hotel Grand Prestige, Hotel Belinda, Port Side Resort, Side Star Park, Semoris a Elit Köseogl. V hotelích si můžete užít ničím nerušenou rodinnou dovolenou, využít animační programy, dopřát si dobré jídlo. V centru můžete nakoupit zboží různého druhu a posedět zde v mnoha restauracích s tradičními specialitami.

Koupání, sport, zábava

side2

Římský amfiteátr

Pláže v Side jsou tvořeny pískem a drobnými kamínky. Na každé straně poloostrova je v Side jedna pláž, tedy na západní straně jedna a na východní straně druhá, dále je zde malá zátoka ve starém městě s písčitou pláží. Východní pláž se táhne nejdál od města a není tak moc vyhledávaná, západní pláž je v blízkosti hotelové zóny. Koupat se dá od jara do podzimu. Na pláži v blízkosti hotelů se dá věnovat vodním sportům, jsou zde i bary a restaurace. Voda je čistá, moře mělké a pláže udržované. Na pláži bývají slunečníky a lehátka. Část je za poplatek, část bezplatná pro hotelové hosty. Podnikat lze různé výlety, například do Antalye, Alanye s Kleopatřinou pláží, do starobylého Perge nebo krásného Aspendosu.

Památky

side

Ruiny Apollónova chrámu

Hlavním lákadlem jsou v Side kromě příjemného koupání i antické památky.  Dominuje zde římský amfiteátr z druhého století, patří mezi ty největší v Turecku. Pro sedící diváky je zde 15 000 míst. Městečko sestává ze starých jednopatrových domů z počátku 20. století. Vedle jachtového přístavu se nachází velmi fotogenická část města ruinami římských a řeckých chrámů. Největší je Apollónův chrám. Zachovaly se z něj části zdí a sloupy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.